Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co to vlastně je Symbian

31. 1. 2009

Symbian...co to vlastně je?

 

Symbian je otevřený operační systém pro mobilní telefony, do kterého může uživatel doinstalovávat aplikace, hry a tak podobně, které nebudou téměř ničím omezené, mohou si s telefonem téměř dělat co chtějí a plně tak využít jeho možnosti.
Existuje několik sérií Symbianu podle typu a výbavy přístroje, ve kterém je instalován.
Symbian je dnes používán především na „chytrých telefonech“ (smartphonech) značky Nokia, dále pak telefonech Sony Ericsson (série UIQ) a dalších...

Verze Symbianu
Každá verze operačního systému Symbian je trochu odlišná, nemůžete tak až na vyjímky používat stejné aplikace na různých verzích Symbianu. pro příklad aplikace pro Symbian 2rd není možné použít na Symbian 3rd a opačně, dalším příkladem může být, například Symbian S60 a S80 kdy se aplikace opět nedají kombinovat.

Výhody Symbianu
Hlavní výhodou Symbianu je jeho otevřenost, kdy je možné doinstalovávat aplikace, díky čemuž, můžete například na Nokia E51 hrát hry programované pro Nokia N-Gage díky tomu, že je spouštíte za pomoci doinstalované aplikace.

Nevýhody Symbianu
U spousty starších mobilů se starší verzí Symbianu (1rd a některé 2rd) je nevýhodou pomalost mobilu, je třeba více času než se mobil plně nastartuje, je pomalé první spuštění menu, po zapnutí telefonu atp... V posledních verzích Symbianu je tento problém již dostatečně vyřešen, hlavně díky rychlosti procesorů, které se pohybují v rozmezí od cca 200Mhz až po cca 400Mhz